wtorek, 29 marca 2011

Scrapbook

source: fffound.com

source: fffound.com
























source: fffound.com

source: fffound.com







































































source: fffound.com































Scrapbook ( z języka angielskiego ) innymi słowy notatnik/ szkicownik. To nie taki zwykły zeszyt - w nim zapisujemy nie tylko używając liter, ale notujemy również przy pomocy obrazów. Można wklejać znalezione w prasie ilustracje, które inspirują, bezpośrednio kojarzą się z naszym pomysłem, bądź też są to przykłady istniejących rozwiązań. Można też w nim szkicować, by przy pomocy obrazków móc się komunikować. Czasem postawionych kilka kresek sprawi, że nasz rozmówca szybciej pojmie co chcieliśmy mu werbalnie przekazać.

Założenia projektowe



założenia projektowe do wykonania kukiełek do spektaklu Brzydkie kaczątko ( teatr Groteska ), projekt: Paweł Pawlak

Założenia projektowe są bardzo ważnym elementem w projektowaniu - to na podstawie spisanych przez nas informacji bazujemy w naszej pracy. Należy postawić jak największą ilość pytań i znaleźć na nie odpowiedzi - im więcej wiedzy mamy możliwość zebrać, tym trafniejszy projekt w stanie powstać. Jakie stawiać pytania?
Ot, choćby, kto będzie użytkować nasz produkt? Osoba dorosła, dziecko, czy osoba niepełnosprawna? Jakie są jej przyzwyczajenia, sposób życia przyszłego odbiorcy? Takie podstawowe informacje są niezbędne aby przyszły produkt był funkcjonalny i trafił w "gusta" użytkownika. Dobrze jest też zdobyć wiedzę na temat materiałów i technologii w jakiej będzie wykonywany przedmiot. Przy założeniach projektowych należy mieć również na uwadze zamożność odbiorcy, tzn. ile produkt ma kosztować przeciętnego pana K. Dlatego założenia projektowe należy tworzyć z ogromną pieczołowitoscią.

poniedziałek, 28 marca 2011

Burza mózgów

source: fffound.com


































Kilka słów wyjaśnienia.
Burza mózgów, znana również jako brainstorm ( z języka angielskiego ), jest narzędziem służącym do pozyskiwania twórczych rozwiązań problemu. 
Innymi słowy, jest to świetna zabawa, która niejako "przy okazji" generuje ciekawe pomysły. W ten sposób, można zobaczyć w jaki sposób, kreatywne idee zapalają innych do wymyślania jeszcze śmielszych haseł. Szalone pomysły mile widziane!
W jaki sposób przeprowadzić burzę mózgów?
Istotne są komfortowe warunki spotkania. Warto usiąść w kole, tak aby każdy swobodnie mógł się  komunikować. Dobrze jest też umieścić zapisywane notatki na takim formacie, aby każdy mógł je odczytać. Potrzebna będzie jedna osoba do spisywania pomysłów. Odpowiedzialna będzie również za prowadzenie rytmu dyskusji, tak aby nie zajść z pomysłami w ślepy zaułek. Jest tylko jedna zasada panująca podczas burzy mózgów: obowiązuje brak krytyki lub oceniania pomysłów w trakcie sesji! Krytyka i osądzanie wyniszczają kreatywność.


poniedziałek, 21 marca 2011

wzornikowe zajęcia drugie





































































Na sobotnich zajęciach dużo się działo.
Rozpoczęliśmy tworzeniem sieci, do której tkania, potrzebna jest cała grupa. Owszem, można byłoby spleść ją samemu, ale nie byłoby tyle zabawy, a samo tworzenie mogłoby być żmudne i mało efektywne.
Krótka kreskówka wprowadziła do tematu- każdy z nas ma potrzeby i dąży by je zaspokoić i to właśnie projektant jest tą osobą, która odpowiada na zaspokojenie potrzeby.
Dziewięcio osobowa grupa została podzielona według procesów zachodzących w życiu codziennym: Strefa Nauki, w której w skład wchodzą Zosia, Bartek i Kuba, Strefa Jedzenia, do niej należą Olga, Michał i Igor oraz Strefa Relaksu, składająca się z Oli, Asi i Roberta.
Aby móc swobodnie projektować warto poznać kilka przydatnych narzędzi.
Na początek dobrze jest określić użytkownika, odbiorcę docelowego, dla którego dedykujemy przedmiot. I tak, podczas prezentacji, nakreśliliśmy sobie naszego Pana K.- Jaśka Kowalskiego. Jest dzieciakiem, jak każdy z Wzornikowiczów, ale jego cechy i zainteresowania zostały wychwycone opisane w poszczególnych grupach. Określenie odbiorcy przedmiotu jest ważnym elementem w trakcie projektowania. Jest odpowiedzią na jedno z wielu pytań jakie należy sobie postawić w trakcie budowania założeń projektowych. Im więcej ich zadamy, tym łatwiej będzie na późniejszym etapie postawić "właściwą diagnozę".
W każdej z grup przeprowadzona została burza mózgów, ( efekty można zobaczyć na obrazkach powyżej ). Skojarzenia dotyczące tematu płynęły jak rzeka, padały pomysły od jak najbardziej abstrakcyjnych do takich mocno osadzonych stopami  na ziemi. Na podstawie wyników, każda z grup zdecydowała się na przedmiot, nad którym będą wspólnie pracować. Zosia, Bartek i Kuba z grupy Nauki, zdecydowali się skoncentrować na meblu pomagającemu w nauce. Olga, Michał i Igor zwrócili uwagę na kilka rzeczy: Pan K. jest wegetarianinem, ma psa i lubi długie z nim spacery, w związku z tym zaprojektują opakowanie na, uwaga! na bulion z wodorostów i karmę dla czworonoga! Grupa Relaks- Ola, Asia i Robert, postawili nacisk na formę w jakiej Jaś wypoczywa i w odpowiedzi na jego potrzebę, zdecydowali się na projekt mebla.
Na koniec nastąpiło wertowanie czasopism, poszukiwanie istniejących przykładów, ciekawej kolorystyki, inspiracji. Zdobycze były wklejane do zeszytów, które własnoręcznie były wykonane na poprzednich zajęciach. Do następnego razu!

wtorek, 15 marca 2011

Chwilka od Chwilki...

W radosnej krainie łagodności mieszkają motyle.
Jest ciepło, cicho i bardzo jasno...
Zapominamy o codziennym zgiełku - dajemy się ponieść przez c h w i l ę...




























































poniedziałek, 14 marca 2011

wzornikowe szycie japońskie


















Cóż może powstać przy pomocy tektury, ryzy czystych kartek i muliny?
Ot, choćby szkicownik.
W pierwszej kolejności należało wykonać szablon do nawiercenia otworów. Zadanie pozwoliło uczestnikom nabyć umiejętności wykreślania prostego zadania geometrycznego. W następnym etapie, każdy Wzornikowicz nawiercał własnoręcznie otwory. Ponieważ otwory były wykonywane za pomocą cienkiego wiertła, praca wymagała uwagi i skupienia. Kiedy tą czynność mieliśmy za sobą, nadszedł moment równie trudny - zszywanie kartek. Ze względu na walory estetyczne, do tego celu wybraliśmy technikę szycia japońskiego. Było dużo zabawy i z wypiekami na twarzy każdy stworzył swój niepowtarzalny szkicownik - podstawowe narzędzie każdego projektanta.

czwartek, 10 marca 2011

Chwilka do Chwilki!

Szanowni!
Między sobotnimi sprawami, samochodami, telefonami,
sobotnim sprzątaniem i krzątaniem się jest Chwilka.
Samochody i sprawy są dla dorosłych, a Chwilka
jest dla dzieci. Dla dzieci w wieku 6 lat i więcej.

Pierwsze zajęcia odbędą się 12 marca o godzinie 10:30
w Prodesigne przy ul. Podgórskiej 34 (szczegółowe informacje w załączniku).
Koszt warsztatów wraz z materiałami: 25 zł
W przypadku dużej ilości chętnych
istnieje możliwość stworzenia drugiej grupy.
Jedna grupa to maximum 15 osób.

Zgłoszenia prosimy wysyłać e-mailem na adres:
wzornik@prodesigne.com.pl , wzorcownia@prodesigne.com.pl
lub dzwoniąc pod nr tel. 601 880 774.


Już tylko chwilka do Chwilki!

Zapraszamy serdecznie!

wtorek, 8 marca 2011

Czarodziejsko i kosmicznie - czegóż chcieć więcej?!

I stało się! 
Czarodziejski Wzornik wystartował!
Zarażeni niepohamowaną chęcią tworzenia PRZYBYLI ONI by działać znów!
Połączeni w sieć - tworzą zespół. Zespół projektowy!
Mierzymy! Liczymy! Wiercimy! Szyjemy!

Czarodziejsko i kosmicznie - czegóż chcieć więcej?! ;>
Szanowni Państwo! Spotkanie II stopnia!








środa, 2 marca 2011

Czarodziejski Wzornik - DZIEŃ OTWARTY - 05.03.2011

Szanowni!

Czarujemy drugi semestr!


Wyższy stopień wtajemniczenia przed Wami! 
Czarodziejska Projekt i Grzegorz Cholewiak biorą Cię na warsztat - oczywiście jeśli masz 9-13 lat. :)
Przyjdźcie! Zobaczcie, jak tworzy tajemniczy pan K. - 
w tą sobotę (05.03.2011) w Prodesigne przy ul. Podgórskiej 34 - 
startujemy o 11:00! 


Przyślijcie tylko potwierdzenie  (pod adres: wzorcownia@prodesigne.com.pl  lub wzornik@prodesigne.com.pl) i przybywajcie! 


Czekamy na Was! 


Do zobaczenia w Prodesigne!