poniedziałek, 28 listopada 2011

zadanie domowe

Ha! W tym semestrez nie próżnujemy!:) O nie!
Specjalnie dla wzornikowiczów ZADANIE DOMOWE!
Spójrzcie na wskazówki poniżej i ślijcie zdjęcia na adres: WZORNIK@PRODESIGNE.COM.PL

CZEKAMY!

Spotkanie 2 - BASZTA

19 listopada głowiliśmy się nad tym, jak zbudować basztę obronną i jak zbudować zwodzone mosty, wieże dla księżniczek, wejścia dla książąt spieszących z odsieczą i dla tych wszystkich ważnych składowych, które każda szanująca baszta mieć powinna...


Polecamy galerię zdjęć - tu najlepiej widać jak się u nas dzieje!
 

wtorek, 25 października 2011

Spotkanie 1 - konstrukcja szkieletowa

Pięknie dziękujemy wszystkim przybyłym na pierwsze wzornikowe spotkanie w tym semestrze!
Udało nam się stworzyć wspaniałe konstrukcje - szkieletowo - bambusowe - jak się okazało gumki recepturki i smukłe bambusowe patyki świetnie się sprawdzają! Poniżej foto relacja z warsztatów, dziękujemy Danie Kowal za pomoc w warsztatach i fantastyczne zdjęcia:










poniedziałek, 17 października 2011

Nowe wzornikowe zajęcia - zaczynamy już w tę sobotę! 22.1o.2o11 godz. 11.oo

Mili!
Dziękujemy za spotkanie w CORT! Mamy nadzieję, że zachęceni świetną atmosferą i ciekawostkami z zakresu dizajnu dla dzieci spotkamy się na kolejnych zajęciach z cyklu WZORNIK.
Poniżej - szczegółowe informacje dotyczące naszych spotkań, do zobaczenia na warsztatach:


czwartek, 13 października 2011

Dizajn Dla Dzieci - wykład i warsztaty!

Mili!
Po wakacyjnej przerwie powracamy w wielkim stylu!

Już 15 października zapraszamy serdecznie do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie, gdzie o godz. 11.30 rozpoczniemy przygodę z dizajnem dla dzieci!

Dzięki gościnności Krakowskiego Biura Festiwalowego, które objęło patronat nad wydarzeniem, Prodesigne zaprasza na spotkanie z trendwatcherką Zuzanną Skalską, która opowie o tym dlaczego projektowanie dla dzieci jest ważne i co nowego w światowych trendach w tym zakresie.

Prezentacja ma charakter interaktywny, zapraszamy do udziału wraz z dziećmi! Zwłaszcza, że po prezentacji proponujemy warsztaty dla dzieci prowadzone przez Karolinę Perrin,  twórczynię wystawy Bzzz przygotowanej specjalnie dla Centrum Nauki Kopernik. Na warsztatach w CORT dzieci wejdą w rolę Naukowców, Detektywów i Dizajnerów.

Zuzanna Skalska w porywający sposób opowie i co więcej pokaże, gdzie kryje się dizajn w produktach i usługach dla dzieci i dlaczego tak bardzo ułatwia on życie rodzicom. Zapewniamy, że dzieci nie będą się nudzić na tym wykładzie!

Zapraszamy do udziału w spotkaniu - tylko na nim dowiecie się dlaczego koło trzeba wynaleźć na nowo, dlaczego w ogóle można nie wspominać o projektowaniu dla dzieci i po co komu design!

wtorek, 21 czerwca 2011

To się mieści w filmie! Czyli fragmenty chwil minionych! ;>


Burze, sztormy, zaczynamy! 
Rozpoczęcie zajęć wzornika! Starcie z białymi kombinezonami, nauką, burzą mózgów i scrapbookami! Rozszyfrowanie czym jest funkcjonalność i odbiorca oraz dlaczego projektowanie jest tak żmudne i fascynujące!
Prodesigne i Czarodziejska Projekt wspólnie kontynuują próby wprowadzenia designu w dziecięce światy.

 
Edek z krainy kredek. 
Dużo rysowania, dużo klejenia, dużo wycinania, dużo wszystkiego! Szukanie inspiracji do własnych projektów, wstępne szkice i scenariusze użytkowe.

 
Majster klajster. 
Kreacja realizacja, zajęcia praktyczno techniczne, tworzenie modeli w skali 1:1!

 
Abecadło... 
Czy litery to tylko te na papierze? Czy litera jest tym, co jest nią napisane? 
Budujemy trójwymiary alfabet i uczymy się projektować w perspektywie, aby wyciągnąć literę z płaszczyzny!
 I na koniec litera w przestrzeni!

Wzornik literowy



























I stało się! "Nadejszla wiekopomna chwila!"
Wzruszenie za gardło ściska, łzy się w oku kręcą - to ostatnie przed wakacjami zajęcia Wzornika. Ale i tym razem nie próżnowano. To spotkanie było bardzo pracowite. Każdy otrzymał literę, taką jaką wybrał na pierwszym spotkaniu z typografią. Zadaniem było wyszlifowanie i pomalowanie swojej litery - czyli prace wykończeniowe. Tak przygotowane litery posłużą jako modele poglądowe do wcześniej przygotowanych projektów.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia warsztatów, pamiątkową książkę oraz płytę z dokumentacją filmową naszych wzornikowych poczynań.
Bawcie się dobrze na wakacjach, gdziekolwiek będziecie!

piątek, 17 czerwca 2011

Zabawa z perspektywą






perspektywa z jednym punktem zbiegu

perspektywa z dwoma punktami zbiegu

żabia perspektywa

perspektywa z lotu ptaka























Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie tak, kiedy na fotografii z wakacji widzimy naszą starszą siostrę na stopie młodszego brata. To zadziałało złudzenie optyczne związane z perspektywą. Jako pierwsi zgłębiali ten temat malarze Renesansu. Dobrym przykładem może być Ostatnia Wieczerza pędzla Leonarda da Vinci. Cóż to takiego ta perspektywa?
Jest to gra, polegająca na "oszukaniu" naszego mózgu, jest to budowanie ułudy, uchwycenie trójwymiarowości za pomocą rysunku. Innymi słowy, nasze oczy rejestrują przestrzeń w specyficzny sposób. Wszystkie linie prostopadłe do widzianego obrazu będą się zbiegać w jednym punkcie na linii horyzontu, która znajduje się zawsze na wysokości oczu patrzącego. Linie prostopadłe sprawiają, że to, co rysujemy, w miarę oddalania maleje, np. droga, która się "zwęża" na linii horyzontu w stosunku do miejsca, w którym stoimy.
Linię horyzontu można umieścić na dowolnej wysokości płaszczyzny kartki. Należy jednak pamiętać, że od jej położenia będzie zależeć kąt zbiegania się linii perspektywicznych. Linia horyzontu umieszczona wysoko daje nam złudzenie monumentalizmu, tzw. perspektywy żabiej. Linia horyzontu nisko - sprawia wrażenie widoku z góry, tzw. perspektywa z lotu ptaka.
Aby stworzyć wrażenie trójwymiarowości przedmiotu, bryły czy domu, wykreśla się sześcian, który można mnożyć w zależności od stopnia skomplikowania rysunku. Mając wyrysowaną taką siatkę można w nią "wpisywać" każdy przedmiot, nadawać iluzji przestrzenności.

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Perspektywa






























































































































 Wakacje powoli nadchodzą, dają znać o sobie - na przedostatnich sobotnich zajęciach spotkaliśmy się w kameralnym gronie.
Wzornikowicze poznali pojęcie perspektywy, czym jest, jakie są rodzaje i jak się ją wykreśla. Zadaniem na zajęciach było wykreślenie sześcianu, "wpisanie" w jego krawędzie wybranej przez siebie litery, a następnie "wyciągnięcia" z niej bryły.
Brzmi to niezmiernie skomplikowanie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Ćwiczenia udowodniły, że temat jest bardzo łatwy do opanowania, dlatego każdy z Was jest w stanie przećwiczyć zadanie w domu. W następnym poście, wszystkim nieobecnym przybliżone zostaną zasady rysowania perspektywicznego, tak aby każdy mógł pozostać na bieżąco.
                                                                   

czwartek, 9 czerwca 2011

Litera


























Zbliżają się kolejne zajęcia, na których będziemy ubierać w funkcję wybrane przez nas litery.
Powyżej kilka ciekawych przykładów zabawy z literą. Na pierwszej ilustracji jest Ancymon warszawskiej grupy Resetpoint. Autorem projektów poniżej jest niemiecki projektant Sascha Grewe.